Globalny problem wymierania pszczół nie jest nam obojętny, dlatego od kilku już lat prowadzimy firmową pasiekę umiejscowioną na terenach zielonych Akademii Jeździeckiej J.J Darboven. Obecnie otaczamy opieką 4 rodziny pszczół. W każdym ulu znajduje się około 20 tysięcy pszczół, a w szczytowym momencie sezonu ich ilość może dojść do 100 tysięcy (na każdy ul). Miód przekazujemy cyklicznie naszym klientom jako słodki, zdrowy dodatek do kawy i herbaty.
A co dzieje się w ulu z nadejściem lata?
Lipiec to najcieplejszy miesiąc w roku. Rodziny pszczele osiągnęły maksymalny poziom rozwoju – to, do czego dążyły od pierwszych cieplejszych, wiosennych dni. Nim dni staną się krótsze, a noce zimniejsze, pszczoły znajdą pożytki na takich roślinach jak lipa, nostrzyki, gryka, facelia oraz wiele innych.
Pszczelarz musi zadbać, by w pełni sezonu pojemność ula była nadal dopasowana do wielkości rodziny i ilości przynoszonego przez pszczoły nektaru. Na początku lipca, gdy pszczoły nie mają za dużo pożytków na danym terenie może zdarzyć się rójka, czyli naturalny proces pszczół mający na celu przedłużenie gatunku. Gdy sytuacja jest odwrotna pszczoły mogą dokonać cichej wymiany, co oznacza pozbycie się matki pszczelej i wyznaczenie nowej. Taki zabieg u pszczół ma na celu ograniczenie ilości czerwiu czyli jajek, z których powstaje młoda pszczoła.
Dla większości pasiek lipiec jest ostatnim miesiącem pozyskiwania produktów pszczelich, kwitnące rośliny dostarczają nektaru i pyłku a więc podstawowych składników niezbędnych do rozwoju pszczół przed zimą i gromadzenia zapasów. Rodziny pszczele osiągnęły maksimum siły, matka powoli zmniejsza czerwienie, pszczoły „polują” na każdy pożytek, wabi je każdy zapach miodu czy wosku, stają się skłonne do rabunków, ale i też z determinacją bronią dostępu do zgromadzonych przez siebie zapasów.
Jeżeli ostatnim pożytkiem jest lipa to pszczelarzowi nie pozostaje nic innego jak odebrać miód, wstępnie ułożyć gniazdo rodziny pszczelej, wykorzystać nadmiar pszczół, podać środki przeciw warrozie i dokonać podkarmiania uzupełniającego i pobudzającego czerwienie.
Miodobranie, jest z jednej strony dokonywane dla zwiększenia dochodowości pasieki, ale z drugiej strony jest koniecznością, z uwagi na możliwość komplikacji zimowli przy domieszce miodu spadziowego, czy łatwo krystalizujących miodów z niektórych roślin.
Więcej o naszych działaniach z zakresu zrównoważonego rozwoju można dowiedzieć się tutaj.