Za nami VIII edycja Darboven IDEE Grant - konkursu dla przedsiębiorczych Polek na innowacyjny pomysł na biznes. W ocenie nadesłanych prac liczyły się nie tylko szanse rynkowe, stopnień innowacyjności, ale również realizacja aspektów zrównoważonego rozwoju.
Nagroda główna to 100 000 zł.
Od 1997 roku niemiecki przedsiębiorca Albert Darboven przyznaje w Polsce Darboven IDEE Grant – nagrodę dla kobiet z innowacyjnymi pomysłami na biznes, które nie mają jeszcze firmy lub prowadzą własne przedsiębiorstwo oparte na zgłoszonym pomyśle nie dłużej niż trzy lata. Podstawą do oceny nadesłanych w terminie zgłoszeń jest stopień innowacyjności biznesu zawierającego lub opierającego się o aspekty zrównoważonego rozwoju (społeczne, ekologiczne lub ekonomiczne).
Punktem wyjścia jest dobry pomysł.
Wszystko zaczęło się od idei wspierania kobiet z innowacyjnymi pomysłami, która narodziła się w głowie Alberta Darbovena, prezesa rodzinnej firmy J.J. Darboven GmbH & CO. I tak w 1997 roku w Niemczech powstała IDEE-Förderpreis – inicjatywa, przy pomocy której niemiecki przedsiębiorca promuje przedsiębiorczość i pomaga kobietom w realizacji pomysłów biznesowych. W 2006 roku konkurs pod nazwą Darboven IDEE Grant został wdrożony również w Polsce.
Konkurs podzielony jest na kilka etapów.
Po weryfikacji wszystkich nadesłanych w danej edycji zgłoszeń Jury, składające się w wybitnych postaci świata biznesowego, w składzie Ewa Plucińska, dr Irena Eris, dr Anita Plantikow, prof. hab. Dr. Rolf Eggert, wybiera kilka projektów, z którymi zapoznaje się bardziej szczegółowo, również podczas osobistych prezentacji przez ich autorki.
Bazując na przekazanych informacjach, oceniając m.in. szanse rynkowe, innowacyjność oraz oczywiście realizację założeń zrównoważonego rozwoju, Jury wyłania zwycięski projekt.
W tegorocznej edycji konkursu do finału trafiły 4 Panie (kolejność alfabetyczna):
• Sonia Maria Jaśkiewicz prezentująca pomysł na firmę, która zajmuje się tworzeniem kompostowalnych materiałów powstających z produktów ubocznych przetwarzania buraka cukrowego. Warto wspomnieć, że produkty uboczne powstające podczas produkcji cukru, stanowią jeden z największych odpadów w polskim rolnictwie. Sonia Maria Jaśkiewicz jest absolwentką takich szkół jak Industrial Design of Form w Poznaniu, University of Arts London w Wielkiej Brytanii czy National School Supérieure D’art we Francji. Zgłaszany do konkursu projekt był pokazywany na licznych wydarzeniach branżowych, jak „What Design Can Do?” w Londynie, RAW ASSEMBLY w Sydney czy BEIJING DESIGN w Chinach.
• Ewelina Niedzielska – zgłaszająca jako pomysł próbę przetwarzania zużytych biodegradowalnych opakowań pochodzenia roślinnego i nadawanie im kolejnej funkcji pod postacią przedmiotów użytkowych. Projekt jest kolejnym etapem realizacji działalności, która w pierwszym kroku zajmowała się wprowadzeniem na rynek kosmetyków naturalnych w autorskich, biodegradowalnych opakowaniach. Finalistka konkursu, już w 2019 roku dostrzegła potrzebę recyklingu tego rodzaju opakowań z uwagi na ich szerokie zastosowanie. Ewelina Niedzielska, absolwenta studiów chemicznych na Politechnice Łódzkiej, od lat fascynuje się światem polimerów naturalnych i pragnie zagospodarować ponownie opakowania biodegradowalne, które spełniły już swoją podstawą funkcję.
• prof. ucz. dr hab. Aneta Ptaszyńska– zgłaszająca jako projekt, powstałą pod koniec 2020 roku, firmę Beemmunity Unlimited sp. z o.o. Istota zgłoszenia oparta jest na wytworzeniu opatentowanego preparatu służącego do zabezpieczenia pszczół przed pestycydami. Preparaty-ekstrakty objęte są dwoma patentami. Zastosowanie tychże preparatów skutkuje dłuższym życiem pszczół i wyeliminowaniem przypadłości polegającej na utracie orientacji przez owady. Prof. ucz. dr hab. Aneta Ptaszyńska od blisko 11 lat zajmuje się pszczołami miodnymi i ich chorobami, od 6 lat bada ekstrakty konopne jako środki ochrony dla pszczół przed pestycydami.
• dr Izabela Sabała – zgłaszająca jako swój pomysł firmę, której celem jest komercjalizacja enzymów bakteriolitycznych (tzw. enzybiotyków, które skutecznie i selektywnie niszczą różnego rodzaju bakterie, w tym oporne na antybiotyki) w różnorodnych zastosowaniach. Firma zajmuje się produkcją i dystrybucją enzymów już opracowanych i chronionych patentem, sprawdzaniem ich zastosowań oraz poszukiwaniem nowych dla sektora health czy food. Dr Izabela Sabała jest obecnie kierownikiem Laboratorium Inżynierii Białek w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej w Państwowej Akademii Nauk w Warszawie. Studia Doktoranckie ukończyła w Zakładzie Genetyki Leśnej Szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych w Uppsali w Szwecji.
Gala i wyłonienie Laureatki
Gala ogłoszenia wyników i wręczenia nagrody głównej, czyli 100 000 zł, odbyła się 22 listopada 2022 roku w Ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie. Szczęśliwą Zwyciężczynią tegorocznej edycji została dr Izabela Sabała. Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów zawodowych, które zmienią świat na lepsze.
Aby bliżej poznać tematykę, której dotyczy zrównoważony rozwój na pewno warto zapoznać się z opracowaną przez ONZ Agendą na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030.
Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie www.darbovenideegrant.pl.