Akademia Kawy i Herbaty

Relacja z Mistrzostw Polski Latte Art 2019

  • akademia kawy i herbaty
  • latte art
  • mistrzostwa polski

W ostatni weekend, 22 i 23 marca, w Akademii Kawy i Herbaty J.J. Darboven Poland odbyły się Mistrzostwa Polski Latte Art – najważniejsze wydarzenie kawowe w tej kategorii w naszym kraju. Poniżej nasza relacja z tego wyjątkowego spotkania..

Z całej Polski zjechała szesnastka najlepszych mlecznych malarzy. Gospodarzem i tytularnym sponsorem tej imprezy byliśmy już 4. raz z rzędu. Po naszej stronie zadbaliśmy o miejsce i zaplecze techniczne (ekspresy, młynki, bary, lodówki, podstawowe akcesoria) oraz sponsoring finansowy całego przedsięwzięcia.

Już 22 marca, w piątek, w sesji jeszcze zamkniętej dla publiczności, uczestnicy zaczęli treningi na specjalnie przygotowanych stanowiskach – pierwsza grupa przygotowała swoje wzory w kategorii Art Bar.

W sobotę ruszyliśmy w pełnej formule, czyli druga grupa baristów pracowała na Art Barze oraz ruszyła runda eliminacyjna na tzw. stage’ach – czyli dwóch stanowiskach, na których zawodnicy przygotowywali i prezentowali sędziom swoje wzory free pour latte i designer latte.

Jeśli chcecie dowiedzieć się według jakich reguł odbywają się Mistrzostwa Latte Art, zapraszam do zapoznania się z dokładnymi przepisami na tej Stronie internetowej

W Akademii przygotowaliśmy dedykowane miejsca dla publiczności, natomiast ci, którzy nie mogli pojawić się osobiście, mogli podziwiać zawodników i ich dzieła na streamie. Obraz transmitowany był na ekran. Pełny zapis mistrzostw znajdziecie tutaj:

www.livestream.com/scap.

Wszystkie przygotowane przez uczestników wzory oceniane były przez zespół sędziowski, składający się z certyfikowanych specjalistów w dziedzinie kawy. Sędziowie wizualni oceniali same wzory, a sędziowie techniczni poprawność pracy baristy.

Wieczorem tego dnia poznaliśmy sześciu finalistów, którzy mieli zmierzyć się w niedzielę w finale o tytuł Mistrza Polski Latte Art 2019. Do finału dostali się:

Dominik Dobosz, Mateusz Dąbek, Marek Witak, Grzegorz Cieślak, Patryk Mazurek, Paweł Krysiński.

Mistrzostwa Polski Latte art 2019 Dominik Dobosz, Mateusz Dąbek, Marek Witak, Grzegorz Cieślak, Patryk Mazurek, Paweł Krysiński.
Foto: Dobra Palarnia Kawy

W niedzielę rozpoczęła się runda finałowa. Zawodnicy zaprezentowali swoje wzory.

Zdjęcia finalistów z wzorami.

Foto: Rafał Wraga

Po wszystkich prezentacjach sędziowie przeliczyli punkty i mogliśmy usłyszeć werdykt. Mistrzem Polski Latte Art 2019 i reprezentantem Polski na Mistrzostwach Świata Latte Art w Berlinie w czerwcu został Patryk Mazurek. Drugie miejsce zajął Dominik Dobosz, trzecie Paweł Krysiński.

Mistrz Polski Latte Art 2019
Foto: Patryk Mazurek
Foto: Colours of Coffee
Foto: Colours of Coffee

W mistrzostwach zawsze najważniejsi są zawodnicy, ale sama impreza nie mogłaby odbyć się bez zespołu ludzi, którzy zajmowali się organizacją i przygotowaniem całego wydarzenia. Sponsorzy, zespół z SCA Poland, sędziowie i przede wszystkim wolontariusze.

Foto: Rafał Wraga